Joomla! jako system zarządzania treścią umożliwia tworzenie witryn internetowych różnego typu za pomocą rozszerzeń. Jest 5 podstawowych rodzajów rozszerzeń: komponenty, moduły, szablony, języki i dodatki. Standardowa wersja Joomla! zawiera rozszerzenia potrzebne do stworzenia podstawowej strony internetowej w języku angielskim, ale dostępnych jest tysiące rozszerzeń różnego typu. Znajdziesz je w największym Katalogu Rozszerzeń Joomla!

Znaczek KomponentKomponenty są podstawowymi składnikami Joomla! obsługującymi gromadzenie i udostępnianie głównych treści i usług witryny oraz wszystkie istotne czynności administracyjne. Każdy komponent Joomla! oferuje administratorom jeden lub więcej sposobów prezentacji treści i usług, które określają wygląd stron, a nazywane są widokami. Na zapleczu administracyjnym Joomla! administratorzy dysponują dodatkowymi komponentami, takimi jak Projektant pozycji menu, Przekierowania czy Instalator rozszerzeń.

Znaczek ModułyModuły są niewielkimi blokami treści towarzyszących. Wyświetlane są w różnych miejscach strony internetowej, zwanych pozycjami. Za pomocą modulów wyswietlane są menu witryny. W rdzeń Joomla! włączono 24 odrębne moduły od modułu Logowanie począwszy, a skończywszy na module Grafika losowa. Każdy moduł posiada nazwę rozpoczynającą się od mod_, ale do wyświetlania używany jest tytuł. W opisach w tym dziale tytuły są takie same, jak nazwy.

Moduły artykułów wyświetlają sygnały artykułów (tytuły artykułów i kategorii - odnośniki albo początki artykułów) i inne informacje z komponentu Artykuły.

Moduły użytkownika wyswietlają informacje związane z uwierzytelnianiem i zalogowanymi użytkownikami. Współpracują z komponentem Użytkownik, udostępniając formularz logowania, wyświetlając, kto jest zalogowany tudzież, kto się ostatnio zarejestrował.

Przedstawiają informacje z treści innych komponentów, niż Artykuły i Użytkownik, takich jak Zakładki, Doniesienia czy Media.

Moduły narzędziowe (albo użytkowe) wzbogacają strony witryny o przydatne funkcje, takie jak wyszukiwanie, statystyki, syndykację treści.

Moduły nawigacyjne pomagają użytkownikom poruszać się po witrynie i znajdować, czego potrzebują.

Istnieją dwa podstawowe typy modułów używanych do tworzenia elementów nawigacji witryny - moduły menu oraz moduły Ścieżka powrotu

Menu są spisami treści oddającymi strukturę witryny i pomagają odwiedzającym nawigować po obszarach witryny. Chociaż wszystkie są oparte na tym samym module, rozmaitość sposobów przedstawienia menu w przykładowych danych pokazuje, jak elastyczny jest ten moduł.

Menu może być zupełnie proste (na przykład górne menu albo menu w przykładowej witrynie Parki Australii) do niezmiernie złożonego (np. wielopoziomowe menu „O Joomla!”. Mogą być również wykorzystane do innych typów prezentacji, jak przykładowo mapa witryny podłączona w menu „Ta witryna”.

Ścieżka powrotu dostarcza użytkownikom informacji, w którym miejscu się aktualnie znajdują. Wyświetla ścieżkę prowadzącą ze strony głównej do bieżącej strony z odnośnikami do stron pośredniczacych, co ułatwia użytkownikom orientację w strukturze nawigacji po witrynie.

Znaczek SzablonySzablony zapewniają witrynie jej wygląd i atmosferę. Określają rozmieszczenie, kolorystykę, krój pisma, grafikę i inne aspekty projektu czyniące Twoją witrynę niepowtarzalną. Standardowa instalacja Joomla! zawiera w pakiecie cztery szablony.

Pomoc

Znaczek DodatkiDodatki, zwane także wtyczkami, to wysoce wyspecjalizowane rozszerzenia, wzbogacające Joomla! o nowe możliwości lub rozszerzające istniejące funkcje. Niektóre są związane z konkretnymi rozszerzeniami, inne - jak edytory - wykorzystywane są w różnych składnikach Joomla!. Początkujący użytkownicy zazwyczaj nie muszą zmieniać ustawień dodatków instalowanych wraz z Joomla!. Pomoc

Tutaj będzie o wszystkim, co związane jest z parkami Australii.

Możesz opublikować na swojej stronie blog poprzez stworzenie kategorii, gdzie będziesz umieszczał swoje posty (ta nazywa się Parkowy blog). Każdy wpis będzie artykułem w tej kategorii. Jeśli stworzysz w menu link do tej kategorii i ustawisz liczbę wyświetlanych kolumn na 1, to wtedy będzie to wyglądało dokładnie tak, jak poniżej. Jeśli włączysz pokazywanie opisu kategorii, to widoczny będzie również ten tekst.

Aby uatrakcyjnić i rozbudować swój blog, możesz dodać rozszerzenia w celu komentowania treści, interakcji z witrynami społecznościowymi tagowania (etykietowania), oraz utrzymania kontaktu z czytelnikami.

Możesz także uaktywnić włączony do Joomla! moduł Kolporter, aby udostępniać nowości na blogu w kanale informacyjnym witryny (ustaw w opcjach integracji parametr Link kolportera RSS oraz włącz w ustawieniach modułów wyświetlanie modułu Kolporter na tej stronie).

Tutaj prezentuję zdjęcia z parków, w których byłem (zdjęcia pochodzą z zasobów Wikimedia Commons).

Tutaj pokażemy Ci jak wykonać prostą galerię zdjęć wyłącznie z wykorzystaniem artykułów.

W każdym artykule umieść miniaturkę przed znacznikiem Więcej i obrazek w pełnych wymiarach po tym znaczniku. W ustawieniach artykułu zaznacz Wprowadzenie: Ukryj

Przeszukujemy całą okolicę, by znaleźć najlepszych hodowców owoców.

Każdemu dostawcy możesz umożliwić posiadanie własnej strony, którą może redagować. Aby zobaczyć to w działaniu, konieczne będzie dodanie użytkowników do grupy dostawców.
Stwórz jedną stronę w kategorii hodowców dla tego użytkownika i uczyń go autorem strony. Stworzony użytkownik będzie teraz miał możliwość redagowania swojej strony.

To ilustruje wykorzystanie praw do redagowania.